Kdy vyrazit?

Kdy je nejlepší podniknout výstup na Kilimandžáro

Kdy se vydat do Tanzánie a pokusit se o výstup na Kilimandžáro je jedna z nejdůležitějších otázek při plánování vaší dovolené. Vzhledem k blízkosti rovníku nejsou velké rozdíly mezi letními a zimními teplotami na Kilimandžáru. Například v nadmořské výšce kolem 5 000 metrů nad mořem (poslední tábor před závěrečným vrcholovým výstupem) se teploty pohybují coloročně kolem nuly nebo těsně pod ní. Na vrcholu pak můžete očekávat obvyklé teploty od -5°C do -10°C. Z tohoto pohledu je tedy výstup teoreticky možný po celý rok.

Kdy na Kilimandžáro - teploty na Kilimandžáru v jednotlivých nadmořských výškách a měsících roku
Teploty na Kilimandžáru v jednotlivých nadmořských výškách a měsících roku

Některé měsíce jsou ale přesto vhodnější pro výstup na Kilimandžáro než jiné a to především kvůli množství srážek, které se v průběhu roku výrazně mění. Jedná se o srážky dešťové v nižších polohách i o srážky sněhové ve vyšší nadmořské výšce. Obojí vám můžou výstup zkomplikovat, pokud je načasování nevhodné.

Kdy na Kilimandžáro - množství srážek
Množství srážek na Kilimandžáru v jednotlivých měsících

Popis počasí v jednotlivých měsících

Leden, Únor

Tanzanské léto. Ideální podmínky pro výstup. Nejteplejší počasí na hoře, po většinu dne, především ráno a večer můžete očekávat jasné nebe. V průběhu dne se kolem hory může nahromadit pás mraků, ale celkově je minimum srážek.

Březen

Březen je přechodovým měsícem. V první polovině mohou být stále vhodné podmínky,  ve druhé polovině už se zvyšuje pravděpodobnost srážek.

Duben, Květen

Hlavní období silných dešťů, ve vyšší polohách mráz a sněhové bouře. Viditelnost a komfort jsou výrazně snížené. Výstup nelze v tomto období běžným turistům doporučit.

Pokud máte rádi výzvy a chcete se na hoře potkat s co nejmenším počtem dalších turistů a výstup v tomto období uskutečnit, využijte trasou Rongai. Ta začíná na severní straně hory a je to nejsušší trasa na Kilimandžáru.

Červen

Červen je dalším přechodovým měsícem. Od poloviny měsíce pomalu ustávají deště a začíná tanzanská suchá zima.

Červenec, Srpen, Září

Teploty v noci mohou být ve vyšších polohách nízké, nad základním táborem i pod bodem mrazu, přesto jsou podmínky vhodné pro výstup. Nad deštným pralesem zůstává pás mraků, vrcholek hory je ale nad těmito  mraky a je na něm obvykle jasno a sucho. Srpen a září patří mezi nejvíce oblíbené měsíce pro výstup na Kilimandžáro a nejvíce navštěvované.

Říjen

Říjen je dalším přechodovým měsícem. Na začátku stále ještě minimum srážek, ale už ubývá návštěvníků na hoře. My jsme zvolili pro výstup druhý týden v říjnu, podmínky byly ideální a počet turistů na hoře velmi rozumný. Na konci října začíná přibývat srážek z pásu mraků kolem hory.

Výstup na Kilimandžáro v říjnu
Ukázka počasí na vrcholu masivu Kilimandžáro v polovině října

Listopad, Prosinec

Období krátkých dešťů, které může začít už na konci října a pokračuje přes listopad do přibližně poloviny prosince. S přeháňkami je možné se setkat od deštných pralesů v nižších polohách až po vrchol hory. V druhé polovině prosince deště (na vrcholu sněžení) ustávají a začíná další období vhodné pro výstup na Kilimandžáro.

Výstup na Kilimandžáro v listopadu
Ukázka počasí na vrcholu masivu Kilimandžáro na konci listopadu

Výše uvedené podmínky jsou obvyklé, počasí na Kilimandžáru ale může kdykoliv překvapit, tak jako na každé jiné hoře. Je možné zažít déšť v období sucha a nebo krásné počasí v období dešťů. Proto je třeba být připraven a vybaven na různé druhy počasí libovolný měsíc v roce.

Množství turistů na Kilimandžáru

Další věcí, kterou můžete chtít zohlednit při rozhodování kdy zahájit váš výstup na Kilimandžáro, je počet turistů se stejnými plány jako máte vy. Abyste se potkali ve stejný čas na stejném místě, musíte si pro výstup zvolit stejný termín a stejnou trasu. Někomu větší počet lidí na hoře nevadí, někdo se mu bude chtít raději vyhnout. Vždy je to ale něco za něco.

Pokud nemáte rádi davy, pak zvolte pro výstup například přechodové měsíce červen a říjen mimo hlavní sezónu, která je přibližně od července do září. Počasí bude s velkou pravděpodobností příznivé a počet lidí může být nižší. My jsme se rozhodli pro první lolovinu října a nelitovali jsme.

Kdy na Kilimandžáro - Denní počet turistů v průběhu roku
Denní počet turistů na Kilimandžáru v průběhu roku

Dále má vliv volba trasy, některé jsou oblíbenější, jiné méně. Více ohledně volby trasy na stránce popisující jednotlivé trasy pro výstup na Kilimandžáro.

Kterou trasou vyrazit na Kilimandžáro

Pokud jste si už zodpověděli otázku, kdy se vydáte do Tanzánie a pokusíte se o výstup na Kilimandžáro, musíte se ještě rozhodnout, kterou trasou se vydáte na vrchol. Pomoci by vám v tom mohl popis výhod a nevýhod výstupu jednotlivými dostupnými trasami.

Externí odkazy

Na další zajímavá fakta o podmínkách na Kilimandžáru v průběhu celého roku se můžete podívat na anglickém webu Climb Kilimanjaro Guide.