Kterou trasou?

Přehled výstupových tras na Kilimandžáro

Na otázku, kterou trasou se vydat na Kilimandžáro, existuje několik správných odpovědí. Záleží na vašich preferencích a finančních možnostech.

Pro výstup na Kilimandžáro je možné využít některou sedmi základních tras: 

  • Machame (jižní)
  • Umbwe (jižní)
  • Mweka (jižní)
  • Marangu (východní)
  • Rongai (severní)
  • Lemosho/Shira (západní)
  • Northern Circuit (západní/severní)

Každá z výše uvedených tras má svoje výhody a nevýhody. Nejpopulárnější trasy jsou Machame (Whisky route) a Marangu (Coca cola route). Pokud při výstupu na Kilimandřáro netoužíte po velkých davech lidí, pak je lepší si vybrat z nabídky ostatních tras. Zajímavou trasou je trasa Rongai, při které se vystupuje na horu severní stranou, ale sestup už probíhá po trase Marangu na jižní straně. Tímto způsobem poznáte horu z obou stran.

Většinu z výše uvedených tras pro výstup na Kilimandžáro je možné si naplánovat na různých počet dní, standardně od 5 do 9 dní. Více dní strávených na hoře při výstupu znamená pomalejší tempo, lepší aklimatizaci a větší šanci na úspěch. Proto lze pro výstup na Kilimandžáro doporučit minimálně 6 dní, optimálně 7. Pochopitelně více dní znamená také vyšší cenu. Pokud je váš čas a rozpočet omezený, dá se výstup zvládnout i za 5 dní. Toto ale není ideální řešení a šance na zdolání vrcholu se o něco snižují.

Vrchol Kilimandžára je ve výšce téměř 6 000 m a proto žádná z tras není úplně snadná. O to větší radost z úspěchu budete mít, pokud se vám podaří dojít až na vrchol. Před výstupem na Kilimandžáro se také doporučuje přijet pokud možno o pár dní dříve a odpočinout si po dlouhém letu a dopřát si malou regeneraci a aklimatizaci před výstupem na vrchol.

Popis jednotlivých tras na vrchol

Trasa Marangu (Marangu Route, Coca Cola Route)

Při výstupu i sestupu stejnou cestou na jihovýchodní straně hory je možnost spát v dřevěných chatách. To přispívá k její velké popularitě. Pokud byste se raději vyhnuli spaní ve stanu a nevadí vám větší kempy a společnost většího počtu lidí, je Marangu dobrá volba.

Kilimandžáro trasa Marangu 5 dní
Výstup trasou Marangu
Výškový profil trasy Marangu
Výškový profil trasy Marangu (klikněte pro zvětšení)

Trasa Machame (Machame Route, Whiskey Route)

Další populární trasa z jižní strany, kde potkáte větší počet lidí. Sestup z hory je po trase Mweka. Nocování je možné pouze v kempech ve stanech. Nabízí občasné scénické výhledy na Mt. Meru, Shira Ridge a vrchol Kilimandžára. Fyzicky je o něco náročnější než trasa Marangu, ale při vhodně zvoleném počtu dní nabízí dobrou aklimatizaci a vysokou úspěšnost v dosažení vrcholu.

Kilimandžáro trasa Machame 6 dní
Výškový profil trasy Marangu
Výškový profil trasy Marangu (klikněte pro zvětšení)

Trasa Mweka (Mweka Route)

Nejstrmější a nejpřímější jižní trasa. Doporučit lze snad jen pro velmi zkušené turisty s velmi dobrou tělesnou kondicí.

Trasa Lemosho (Lemosho Route)

Západní cesta, která získává na stále větší popularitě, ale počet lidí je stále výrazně menší než na Marangu. Začíná v nižší nadmořské výšce, delší část vede deštným pralesem. Po vystoupání nad deštné pralesy se spojuje s trasou Machame. Obvykle je program na více dní, a proto je aklimatizace velmi dobrá a slušné šance na úspěch.

Kilimandžáro trasa Lemosho 8 dní
Výškový profil trasy Lemosho
Výškový profil trasy Lemosho (klikněte pro zvětšení)

Trasa Shira (Shira Route)

Shira je alternativa trasy Lemosho, která začíná ve vyšší nadmořské výšce, proto nenabízí tak dobrou aklimatizaci. Zcela chybí přechod přes pralesní část. Málo populární trasa, kterou není možné doporučit.

Výškový profil trasy Shira
Výškový profil trasy Shira (klikněte pro zvětšení)

Trasa Rongai (Rongai Route)

Jediná severní trasa z keňské strany. Nocování je možné pouze ve stanech. Cesta nahoru nabízí krásné výhledy na horu Mawenzi. Do základního tábora je cesta pozvolná a není fyzicky příliš náročná, závěrečný výstup na vrchol (společný s trasou Marangu) má ale i náročnější hornatější pasáže. Návrat je po jižní trase Marangu, takže poznáte horu Kilimandžáro ze severní i jižní strany. Na trase je spíše menší množství turistů.

Protože trasa Rongai začíná na severní straně hory, je to nejsušší trasa na Kilimandžáru. To z ní činí dobrou volbu pro výstup po celý rok, především v období dešťů v dubnu a květnu.

Tuto trasu jsme si zvolili pro výstup my sami, velmi se nám líbila a je to náš tajný tip!

Kilimandžáro trasa Rongai 6 dní
Výškový profil trasy Rongai
Výškový profil trasy Rongai (klikněte pro zvětšení)

Trasa Umbwe (Umbwe Route)

Denní treky jsou kratší a strmější, tedy fyzicky náročnější. Podobná trase Mweka. Aklimatizace je horší a šance na úspěch nižší. Tuto trasu nedoporučujeme.

Výškový profil trasy Umbwe
Výškový profil trasy Umbwe (klikněte pro zvětšení)

Trasa Northern Circuit (Severní okruh)

Northern Circuit (Severní okruh) je ideální trasa pro ty, kdo chtějí horu poznat ze všech stran, včetně klidných a liduprázdných severo-západních svahů. Začíná se na západní straně Kilimandžára a první tři dny se trasa Northern Circuit kryje s trasou Lemosho. Ovšem čtvrtý se se místo kratší jižní cestou vydáte k vrcholu oklikou po severních svazích. Den před závěrečným výstupem se napojíte na severní trasu Rongai a po dosažení vrcholu se vracíte nazpět po jižní trase Mweka.

Trasa Northern Circuit (Severní okruh) je jednou z nejlepších a nejkrásnějších tras na Kilimandžáru. Nabízí nádherné scenérie ze všech stran hory včetně tichých, zřídka navštěvovaných severních svahů. Jako nejdelší trasa na Kilimandžáru poskytuje Severní okruh také nejvíce času na aklimatizaci a nejvyšší úspěšnost na dosažení vrcholu. Trasa severního okruhu je tedy doporučena všem, kdo chtějí co nejvyšší šance na dosažení vrcholu a jejich rozpočet jim umožňuje strávit na hoře více dní.

Kdy vyrazit na Kilimandžáro

Pokud jste si už zodpověděli otázku kterou trasou se vydáte na Kilimandžáro, musíte se v dalším kroku rozhodnout, kdy se vydáte do Tanzánie a pokusíte o výstup. Pomoci by vám v tom mohl popis výhod a nevýhod výstupu v jednotlivých měsících roku.

Externí odkazy

Zajímavé srovnání výškových profilů jednotlivých tras pro výstup na Kilimandžáro a další postřehy najdete na serveru Horalka.