Za kolik?

Cena za výstup na Kilimandžáro

Jedna z prvních otázek, kterou jsme si i my položili, byla pochopitelně: „Kolik stojí výstup na Kilimandžáro“? Obecně je třeba říct, že to není úplně levná záležitost. Jedná se o jednu z hlavních atrakcí Tanzanie a celé Afriky, a tomu odpovídá cena za vstup do národního parku, výstup na Kilimandžáro a za potřebné služby.

Cena za výstup na Kilimandžáro se skládá z několika hlavních položek:

Vstupní brána do národního parku Kilimandžáro
Vstupní brána do národního parku Kilimandžáro

Cena za letenky

Před výstupem se potřebujete dostat do města Moshi v Tanzanii. Nejbližším letištěm je Kilimandžáro (Kilimanjaro, JRO). Jedná se sice o malé, ale mezinárodní letiště, které je vstupní branou do Tanzanie pro většinu turistů, co se rozhodli zdolat nejvyšší vrchol Afriky.

Přílet na letiště Kilimanjaro (JRO)
Přílet na letiště Kilimandžáro (Kilimanjaro, JRO)

Na letiště Kilimanjaro je obvykle nejvýhodnější spojení z Vídně s Ethiopian Airlines (Star Alliance) s odletem ve 22:00, přestupem v Addis Abeba a příletem následující den ve 12:50. Přílet po obědě je výhodný, protože vám umožní dostat se včas na hotel v Moshi nebo Arushi, absolvovat případné úvodní školení k výstupu na Kilimandžáro nebo safari a dostatečně si odpočinout a připravit se na následující den. Cena takové zpáteční letenky se pohybuje od 14 000 do 18 000 Kč. Pro obyvatele Moravy je to jasná volba.

U letů z Prahy je třeba počítat s cenou letenky až 20 000 Kč a více, takže se vám může vyplatit dojet si do Vídně i z Čech.

Pokud jste ze západních nebo jižních Čech, může pro vás být zajímavé letět z Mnichova s Emirates nebo KLM za ceny obvykle od 16 000 Kč do 20 000 Kč.

Pro obyvatele severní Moravy je k dispozici také řada letů s Fly Dubai z Krakova s přestupem v Dubaji za ceny kolem 20 000 – 21 000 Kč.

Výše uvedené ceny letenek jsou pouze orientační, letecké společnosti je mohou kdykoliv změnit. Lety se dvěma přestupy bývají o něco levnější než lety s jedním přestupem.

Pokud chcete hodně ušetřit a nevadí vám trochu nepohodlí a potřebného času navíc, pak můžete zvolit letenky do Nairobi nebo Dar es Salaamu. Odtud se dostanete do Moshi nějakým místním dálkovým autobusem. Je to možné, ale s klidným srdcem vám to doporučit nemůžeme. Raději bychom doporučili den před výstupem strávit nějakou menší procházkou v okolí Moshi, než sedět 8-10 hodin v autobuse. Takto ušetřených peněz byste mohli na závěr litovat.

Obecně platí, že pokud rezervujete letenky dostatečně dopředu a termín výstupu můžete přizpůsobit, můžete na letenkách pár tisíc korun ušetřit. Naopak, pokud to necháte na poslední chvíli a termín výstupu máte už pevně daný, může se cena za letenky zvednout až na 20 000 Kč a více.

Cestovní kancelář

Výstup na Kilimandžáro nemůžete od roku 1991 podniknou na vlastní pěst bez certifikovaného místního průvodce. Toho vám může zajistit pouze registrovaná tanzanská cestovní kancelář.

Takový průvodce musí mít licenci vydanou správou národního parku. Je obvyklé, že větší výpravy doprovází dva průvodci, jeden hlavní a jeden pomocný. To má několik výhod. Tou hlavní je, že v případě že část skupiny má potíže a nechce nebo nemůže pokračovat ve výstupu, není nutné aby kvůli kvůli nim vzdali výstup i ostatní.

Dále je nutné mít s sebou kuchaře a řadu nosičů. Počet potřebných nosičů se někomu může zdát moc vysoký, ale prakticky ho nejde moc ovlivnit. To, co na horu nutně potřebujete vynést, je celkem jasné. Jedná se o stany, matrace do stanů, jídelní stan, kempingové vybavení, jídlo a vodu na několik dní a vaše osobní věci. Kromě toho jsou stanoveny váhové limity, kolik může nést jeden nosič (20 kg). Z toho se dá u každé výpravy odvodit minimální počet potřebných nosičů. Ten závisí především na počtu členů výpravy a do jisté míry také na zvolené trase (na trase Marangu se spí v chatkách a proto není nutné nést stany).

Cena za výstup na Kilimandžáro se odvíjí i od počtu nosičů.
Nosiči na Kilimandžáru

Cena za výstup na Kilimandžáro od české cestovní kanceláři nebo agentury bude pochopitelně vyšší než cena od místní tanzanské cestovní kanceláře. Každá česká kancelář nebo agentura stejně musí mít svého tanzanského partnera, který pro ni vše během výstupu zajišťuje. K ceně od něj si pak pochopitelně musí přidat svoje náklady, režie a zisk. V případě, že znáte nebo máte doporučení na dobrou místní cestovku, můžete dost ušetřit. Podle naší zkušenosti z roku 2018 lze takto snížit cenu i o několik desítek procent. Za to, co ušetříte za Kilimandžáro, si pak můžete po výstupu vyrazit třeba na pár dní na safari do některého ze slavných tanzanských národních parků. Takto přesně jsme to udělali my a za celkovou cenu zájezdu, která byla přijatelná, jsme mohli kromě úspěšně zvládnutého výstupu na vrchol Kilimandžára absolvovat i třídenní safari v národních parcích Ngorongoro, Tarangire a Lake Manyara.

Cestovní kancelář Serengeti Joy Tours, co zajišťovala výstup nám, můžeme s klidným srdcem doporučit. Mají i stránky i v češtině na adrese www.serengetijoytours.cz. Můžete si od nich vybrat některý ze standardních výstupů a nebo požádat o přizpůsobení termínu a programu výstupu na Kilimandžáro vám na míru. Cena za individuální výstup v termínu, který si sami vyberete, je u nich podle naší zkušenosti stále ještě nižší, než cena za skupinové výstupy organizované českými cestovkami v předem pevně daných termínech. Tyto pevně dané termíny vám nemusí vyhovovat a můžou vám třeba i zbytečně zdražit letenky. Takto se vám hned dvojím způsobem zvýší celková cena, kterou zaplatíte za váš zájezd.

Kolik tedy stojí výstup na Kilimandžáro zakoupený u místní cestovní kanceláře? My jsme zjistili, že rozumná cena za rozumně dlouhý výstup na Kilimandžáro (6-8 dní) se pohybuje od 1 700 USD do 2 100 USD (aktualizováno pro rok 2020). Tato cena obvykle zahrnuje transfer z letiště a na letiště Kilimanjaro, jednu nebo i dvě noci v solidním 3* hotelu se snídaní v Moshi před a po výstupu na Kilimandžáro a kompletní servis během výstupu a sestupu z hory (průvodci, kuchař, nosiči, stany, matrace, jídelní stan s kempingovým stolem a židlemi, jídlo a pití po dobu pobytu na hoře).

Můžete narazit i na nabídky pod 1 600 USD. Ale v takovém případě se zřejmě jedná o velmi krátký výstup (4-5 dní) s nižší šancí na úspěch anebo z nějakého důvodu neseriózní nabídku. Například až na místě zjistíte, že něco není v ceně, typicky transfer z/na letiště nebo ubytování před/po výstupu. Nebo můžou špatně platit a motivovat své průvodce a kuchaře a hrozí různé nepříjemné problémy při výstupu. I my jsme takto vyřadili z našeho výběrového řízení jednu podezřele levnou nabídku od místní cestovky, která navíc nebyla moc ochotná nám odpovídat na naše detailní otázky. A také je možné, že stránky, na které se díváte, a které uvádí nižší ceny za výstup na Kilimandžáro, byly napsány před několika lety a na nich uvedené informace už prostě nejsou aktuální. Na internetu je takových stránek docela dost.

Stejně tak můžete dostat nabídky na standardní šestidenní výstup za 2 000 USD a více. Neumím si ale představit, co byste za to mohli dostat navíc, kromě vyšších zisků cestovky a jejich zprostředkovatelů. Možná přenosný soukromý záchod 😉

Cena výstupu se může lišit podle zvolené trasy na vrchol a období, ve kterém jste se rozhodli vyrazit do Tanzanie.

Určitě také můžete očekávat lepší ceny, pokud vás bude ve skupině více, než když budete sami.

Poznámka: v roce 2018, kdy jsme my vybírali místní cestovní kancelář, byly výše uvedené ceny o něco nižší. Naše cena za výstup byla 1 380 USD na osobu. Měli jsme od Serengeti Joy Tours individuální šestidenní program na míru v námi vybraném termínu. Mezitím se ale zvedly některé poplatky v národním parku Kilimandžáro a ceny za služby v Tanzanii. Takže v roce 2020 už je potřeba počítat s tím, že výstup stojí přes 1 700 USD.

Spropitné pro průvodce, kuchaře a nosiče

Dávání spropitného průvodcům, kuchařům a nosičům je téměř povinností a je třeba s tím počítat při stanovení celkové ceny zájezdu. Takto to prostě v Tanzanii funguje. Dobrých průvodců a kuchařů si cestovky váží a také je odpovídajícím způsobem platí, aby o ně nepřišly. Ale nosiči na Kilimandžáru nejsou v průměru ani na tanzanské poměry moc dobře placení (u  extrémně levných cestovek vůbec). Spropitné je tak významným příspěvkem na jejich živobytí.

Naše cestovka nám doporučila 15-20 USD na den pro hlavního průvodce, 10-15 USD na den pro pomocného průvodce, 10-12 USD na den pro kuchaře a 8-10 USD na den pro nosiče. Tyto částky vychází z místních poměrů a jsou pro ně rozumné. Protože jsme byli s naším týmem spokojení, dali jsme jim na závěr vždy to vyšší spropitné z doporučeného rozsahu. Je to vhodné. Pokud nejste spokojení, můžete jim to sdělit a spropitné snížit. Řada turistů dává i více, ale pokud se přidržíte výše uvedeného doporučení, budou nakonec všichni spokojení.

Pro čtyřčlennou výpravu počítejte 12-14 nosičů. Je to povinné, mají limit 20 kg na nosiče, nejde se tomu vyhnout.

Výstup na Kilimandžáro - podpůrný tým
Váš tým se o vás stará po dobu celého výstupu

Na výše uvedené spropitné pro průvodce a kuchaře se samozřejmě skládá celá skupina. Čím více vás je, tím méně vychází na každého z vás. U nosičů to tak úplně nefunguje, protože čím více je vás ve skupině, tím více potřebujete i nosičů.

Pokud členům vašeho týmu věnujete na závěr něco ze svého vybavení, budou vám velmi vděční. Obzvláště nosiči nemají většinou dostatečné příjmy na to, aby si mohli pořídit kvalitní horskou výbavu.

Cena za vybavení pro výstup na Kilimandžáro

Na základě studia řady českých i anglických webových stránek před naším výstupem, doporučení od naší cestovky a nakonec i našich vlastních zkušeností jsme sestavili seznam potřebného vybavení pro výstup na Kilimandžáro. Zveřejnili jsme ho jako příspěvek na našem blogu s názvem Výstup na Kilimandžáro 2 – potřebné vybavení.

Kolik stojí vybavení pro výstup na Kilimandžáro zde nebudeme počítat. To samozřejmě hodně záleží na tom, co už máte a co si musíte ještě pořídit. Také má vliv, jestli zvolíte značkovou výbavu a nebo něco levnějšího. To už je na vás.

Jiné výdaje

Za vízum do Tanzanie zaplatíte 50 USD.

Dále musíte počítat s tím, že něco málo stojí i očkování a pojištění.

Pokud přiletíte dříve, a strávíte nějaký čas aklimatizací na místě, počítejte rozumný hotel se snídaní noc navíc 750 – 1 000 Kč/noc (jsou i levnější), oběd/večeře v rozumné restauraci kolem 100 Kč a pivo za 30 Kč 🙂

Pivo Kilimandžáro
Po úspěšném výstupu chutná nejlépe 🙂

Kontakt na tanzanskou cestovní kancelář

Máte chuť do toho taky jít? Pak můžete požádat o aktuální cenovou nabídku námi vyzkoušenou cestovku Serengeti Joy Tours. Využijte jejich kontaktní formulář nebo pošlete email na info@serengetijoytours.cz. Mají českého spolupracovníka, takže komunikace v češtině není u nich problém.